Upisi – osposobljavanje za KUHARA – KUHARICU
Zašto upisati program osposobljavanja za zanimanje Kuhar/ica?
Da formalizirate svoje vještine i znanja radi lakšeg zaposlenja, jer poslodavci u svim dijelovima Republike Hrvatske, ali i Europske unije, traže ovaj profil radne snage.
Koja je razlika između srednje škole za zanimanje kuhar i osposobljavanja?
Programima osposobljavanja stječe se teorijsko i praktično znanje potrebno za obavljanje jednostavnijih poslova prvog stupnja složenosti prema Nacionalnoj klasifikaciji zanimanja, dok se završetkom programa stjecanja srednje stručne spreme stječu zanimanja višeg stupnja.
Koji su uvjeti za upis u program?
Program osposobljavanja za jednostavne poslove u zanimanju kuhar/ica mogu upisati osobe koje imaju završenu najmanje osnovnu školu, liječničko uvjerenje o sposobnosti za obavljanje poslova kuhara/ice i navršenih 17 godina života.
Gdje rade kuhari i kuharice?
Poslovi kuhara se uglavnom obavljaju u kuhinji samostalnih ugostiteljskih objekata (hotela, restorana, pizzeria, snack barova, kafića) odnosno drugih većih objekata koji radi praktičnosti posjeduju kuhinju (bolnice, škole, veće tvrtke, studentski i đački domovi) ili u nekim domaćinstvima gdje je to uobičajeno.
Rad u različitim objektima podrazumijeva i različite uvjete u kojima obavljaju svoj posao. Kuhari su izloženi toplini, vlazi i isparavanjima. Većina kuhara radi u smjenama, a u nekim ugostiteljskim objektima rade i noću, vikendima i blagdanima.
Koji su dokumenti potrebni za upis?
Za upis je, sukladno podatcima koji se prikupljaju od polaznika prema Pravilniku o sadržaju, obliku te načinu vođenja i čuvanja andragoške dokumentacije, potrebno priložiti sljedeće dokumente: domovnica, rodni list i svjedodžba osnovne ili srednje škole, osobna iskaznica te uvjerenje o sposobnosti za obavljanje poslova kuhara/ice.
Kuhari, kao osobe koje rade s hranom, svakih šest mjeseci podliježu obveznom sanitarnom pregledu, čime se od moguće zaraze štite korisnici ugostiteljskih usluga, a i sami kuhari, stoga je i prije pohađanja praktične nastave potrebno obaviti sanitarni pregled.
Što ćete moći i znati po završetku programa?
Naši će kuhari kroz predavanja i vježbe učiti o tome kako odabirati živežne namirnice po kvaliteti, sastavu, podrijetlu i svojstvima, te će pomagati pri pripremi, gotovljenju, izlaganju i posluživanju jela, provoditi tehnološke postupke gotovljenja jela (kuhanjem, pirjanjem, pečenjem i dr.), koristiti kuhinjske strojeve, pribor, alate i uređaje na ispravan način uz primjenu pravila osobne higijene, higijene prostorija, uređaja i pribora.
Kako je organiziran proces obrazovanja?
Program se sastoji od skupinih i individualnih konzultacija (predavanja), vježbi te praktične nastave, u trajanju od oko 2 i pol mjeseca. Predavanja i vježbe se izvode u prostorima Učilišta, u vrijeme prilagođeno polaznicima, dok se praktična nastava provodi u ugostiteljskim objektima. Kroz predavanja i pohađanje praktične nastave, uz naše stručne novogradiške predavače i mentore u ugostiteljskim objektima, ćete naučiti raditi jednostavne poslove kuhara i osigurati si konkurentnost na tržištu rada, a time i povoljnije uvjete pri zapošljavanju.
Također napominjemo da se za polaznike koji već rade ili imaju radno iskustvo, program iznimno može skratiti ukoliko ispitom pred povjerenstvom dokažu stečeno znanje i vještine iz praktične nastave i vježbi.
Ukoliko smo Vas zainteresirali za ovo zanimanje, bilo bi nam iznimno drago da nas posjetite u Učilištu na adresi; Kožarska 2, Nova Gradiška, ili se dodatno informirate na broj telefona: 035/346-610.